Jak nakupovat v zahraničí

Nakupování v zahraničí se u nás stává stále více diskutovaným tématem a postupně se stává realitou pro stále více občanů u nás především z důvodu nižší ceny zboží, ale také proto, že ve světě je v globálu podstavě větší sortiment zboží, nežli je k mání u nás.

Nakupování po internetu v zahraničí ale má i svá úskalí, které nelze přehlížet. Řekněme si o některých:

 • bez alespoň částečné znalosti jazyka, především angličtiny na nákup opravdu adrenalinovým dobrodružstvím, ne-li hazardem. Možná, že intuitivně dokážete projít procesem objednání zboží, který se příliš neliší od nákupu v českých e-shopech. Obchody totiž mívají podobnou strukturu i schéma postupu objednávání. Nepřečtete-li si ale obchodní a dodací podmínky, vstupujete především u obchodů mimo Evropskou unii na křehký led a nákup nemusí vůbec probíhat podle vašeho očekávání. Také se může stát, že proces objednávání neprojde zcela v automatickém režimu a budete nuceni si s obchodníkem v některé bodu nákup vyjasnit.
 • při nákupu budete platit vždy předem platební kartou. Teoreticky jsou možné i jiné možnosti úhrady např. bankovním převodem peněž nebo zasláním na dobírku, ale jsou spíš v teoretické rovině, u většiny obchodníků s nimi nepočítejte. K úhradě platby se používají embosované karty (karty s plasticky vytlačeným číselným kódem), případně v některých obchodech PayPal účet, což jsou speciální účet určený pro platby na internetu.
 • důležitý je výběr způsobu dopravy, případně pojištění zásilky. Liší se cenou, kvalitou a rychlostí dodávky. Jedná-li se o zboží nepodléhající clu, bývá dodání zboží i z druhého konce velice rychlé a bezproblémové. Přesto i zde musíte počítat s tím, že nastanou situace, kdy bude třeba kontaktovat obchodníky nebo zahraniční přepravní firmu a zde se bez znalosti cizího jazyka neobejdete.
 • dalším úskalím mohou být celní formality. Jde-li o zboží podléhající clu, vyřizují se s Českou celní správou, což může být někdy otravné, ale schůdné. Problém může nastat v v některém dopravním uzlu v rámci Evropské unie, kdy se celním úředníkům z nejrůznějších důvodů nebude na zásilce něco zdát. Může to způsobit obchodník tím, že nesprávně nebo nepravdivě vyplní průvodní doklady k zásilce. I zde vás může čekat nejčastěji telefonická nebo faxová anabáze mezi obchodníkem, dopravcem a celní správou, kde je zboží zadržováno.
 • setkat se můžete také s tím, že si vyberete obchod, zboží za skvělou cenu, ale obchodník do regionu, konkrétně do České republiky své zboží nezasílá. V takové případě může být užitečný nějaký známý v jiné zemi, kam lze zboží zaslat a pak si ho známým nechat přivést, či přeposlat.

Jak vidíte, lákavý nákup levného nebo u nás nedostupného zboží má svá úskalí především pro neznalé a nezkušené zákazníky. Na druhou stranu se může stát adrenalinovou zábavou hraničící až se závislostí a přinášet skvělí pocit jak dobře jsme nakoupily a kolik peněz ušetřili.

Častou otázkou bývá jak je to s placením cla a DPH. Pro to platí zásady shodné s celé Evropské unii.

 • U zboží zakoupené k kterékoliv zemi Evropské unie se clo neplatí.
 • DPH se platí v zemi kde bylo zakoupenu. Pokud jde o obchody v EU, bez většího studování sazeb DPH v jednotlivých zemích, můžete vycházet z ceny, která je v internetovém obchodu uvedena, protože v ní je DPH již obsažena. U obchodů mimo EU tomu tak vždy být nemusí.
 • Výjimku tvoří automobily a motocykly, kde je to opačně. Nová motorová vozidla se nakupují v cizí zemi EU bez DPH, která se platí v České republice.
 • U zboží zaslaného ze zemí mimo EU se platí clo, přesahuje-li hodnota zásilky 22,-  EUR podle celního sazebníku. Clo se vypočítává z deklarované ceny zboží. Může se vám stát, že obchodník ve snaze zatraktivnit pro vás svoje zboží, cenu podhodnotí a pokud to celního úředníka zaujme, bude zboží zadrženo a vám vznikne problém. Celní sazba je platná v celé EU. Celní sazebník je dostupný na internetu zde, bohužel, nejste li zběhlí  ve vyplňování celních deklarací asi se v něm budete orientovat jen velice obtížně. Bez zajímavosti není, že některé položky např. počítače jsou od cla osvobozeny a platí se jen DPH.
 • U zboží mimo EU zaplatíte spotřební daň u zboří takové dani podléhající. Nejčastěji připadá v úvahu alkohol, tabákové výrobky.
 • dále zaplatíte u zboží mimo EU DPH. Ta se počítá z ceny zboží,cla,spotřební daně,ceny přepravy. Přitom většinou nemůžete uplatnit nárok na odpočet DPH v zemi, kde zboží kupujete, takže daň z přídavné hodnoty zaplatíte 2x. Zdá se to až nemožné, ale přesto některé zboží dokážete nakoupit výrazně levněji než-li u nás.

Chcete-li se seznámit vice s problematikou nákupů v zahraničí, jsou vám k dispozici následující dokazy:

Odradilo vás nakupování přes internet v cizině? Vybrali jste zi v v cizím E-shopu zboží za zajímavé ceny, ale netroufáte ti sami podstoupit celou proceduru nákupu z důvodu neznalosti jazyka? Nebo prostě internetový obchod nezasílá zboží do naší země? Je tu ještě jedna možnost. Jsou firmy, které za vás v cizině zboží nakoupí a vám je doručí až v Českém prostředí. Nabízejí různý rozsah služeb, ale samozřejmě si za ně také účtují, takže i s touto položkou musíte při konečném rozhodování, zde se nákup vyplatí, počítat. Zde jsou některé z nich:

největší on-line nabídka zájezdů více jak 250 předních českých cestovných kanceláří
neustále aktualizovaná nabídka zájezdů LAST MINUTE zde

NAHORU